|
|
Teknologia

FX-sarjan suorittimet on kasattu Bulldozer-palikoista, joissa jokaisessa on kaksi “yhdintä”. Näkökannasta riippuen FX-8150:a voidaan pitää joko kahdeksanytimisenä tai neliytimisenä, jossa on kehittynyt hyper threading. AMD:n mukaan joidenkin resurssien jakaminen ”aidon 8-ytimisen” sijaan helpottaa tasapainottelua hinnan, suorituskevyn ja skaalautuvuuden välillä.

Uusissa prosessoreissa on kaksivaiheinen Turbo-toiminto: toinen vaihe nostaa kaikkien ytimien kellotaajuutta, kun taas toinen nostaa puolen taajuudet vielä korkeammalle tiputtaen samalla puolet ytimistä CC6-virransäästötilaan. Tarkasta mallista riippuen kaikki ytimet voivat toimia 100-300 MHz referenssikellotaajuutta korkeammilla kelloilla, kun taas Max Turbo-tilassa nousu vakiosta vaihtelee 200-900 MHz välillä. Tämän ominaisuuden pitäisi merkittävästi parantaa suorituskykyä peleissä ja muissa ohjelmissa jotka käyttävät vain muutamaa ydintä.

Kaiken säikeytyksen ja Turbo-ominaisuuksien ongelmaa kuitenkin häiritsee Windows 7:n scheduler, jolla ei ole aavistustakaan Bulldozerin tarkemmasta rakenteesta vaan käsittelee FX-prosessoreja ”tavallisina” kahdeksanytimisinä suorittimina. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että säikeet päätyvät vääriin ytimiin, eivätkä Turbo-moodit aktivoidu. Windows 8:n pitäisi tuoda ongelmaan helpotus ja samalla parantaa uuden arkkitehtuurin suorituskykyä.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
