|
|
XP-S964 jatkuu

Ylhäältä katsottuna siilen asymmetrinen muoto ja heatpipejen sijoittelu näkyy selvästi. Xigmatek lupaa heatpipejen sijoittelun pois samalta linjalta parantavan coolerin jäähdytystehoa. Mahdollista tehonlisäystä on jokseenkin mahdoton mitata, mutta äkkiseltään Xigmatekin sijoittelu näyttäisi vain lisäävän putkien viemää pinta-alaa ja siten heikentävän ilmavirtaa siilen läpi.
Kuvasta näkyy myös neljä ruuvia, jotka pitävät tuuletinkehikkoa paikoillaan. Nämä ruuvit irroittamalla kehikko irtoaa helposti, joka helpottaa coolerin asentamista. Xigmatekin oma asennusohje kehottaa irroittamaan tuulettimen asennuksen ajaksi, mutta etenkin ahtaassa kotelossa kumitappien kanssa taisteleminen voi olla vaikeampaa kuin neljän ruuvin kiristäminen. Kannattaa kuitenkin huomioida, että ruuvit ovat suoraan kiinni jäähdyttimen alumiinirivoissa ja niiden ote löystyy aina kun kehikkoa käytetään irti.

XP-S964:n kuparinen pohja on hiottu hieman kiiltäväksi, muttei aivan peiliksi. Heijastuksesta näkyy pieniä työstöuria, mutta kynnellä niitä ei tunne, joten niiden ei myöskään pitäisi vaikuttaa käytännön jäähdytystehoon. Kuvan ylä- ja alareunassa näkyy yhteensä neljä reikää, joihin S775:n kiinnitysraudat kiristetään ruuveilla. XP:nkin asennus on kaikenkaikkiaan hyvin helppoa, vaikka tuulettimen kanssa saattaakin ensikerralla olla vähän ihmettelemistä.

Asennettuna näkyy, ettei kyseessä tosiaankaan ole järin iso jäähdytin. Testikoneen Abit IP35-emolevyn siilien kanssa ei ollut ongelmia, vaan coolerille riitti oikein hyvin tilaa.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
