|
|
Lähempää...

Koko kortin etupuoli peittyy suuren coolerin alle. Kiiltävät kirkkaanpunaiset suojat siilen molemmissa päissä hankaloittavat hyvän kuvan saamista, mutta näyttävät luonnossa hyviltä. Tästäkin kulmasta näkyy siilen alla piilotteleva tuuletin, johon palaamme vielä tuonnempana. Gainwardin eksoottisen coolerin rakenne selviää paremmin sivukuvassa.

Myös kortin takana on heatspreader, joka pitää kahdeksaa muistipiiriä viileänä. 8800GT:N 256/512MB -versioissa kaikki muistipiirit sijaitsevat kortin etupuolelle, joten tästä alumiinilevystä tietää, että kyseessä on 1024 MB -versio. Jäähdytin on jälleen kiinnitetty lukuisilla ruuveilla, mikä tekee sen irrottamisesta melkoisen operaation, mutta myös takaa hyvän kontaktin piirien ja siilen välillä.

Sivulta otetussa kuvassa näkyy hyvin jäähdyttimen rakenne. Alimpana on pohja, joka on yhteydessä itse piiriin. Siitä lämpö johtuu kahta lämpöputkea pitkin suureen siileen. Näiden osien välissä on tuuletin, joka imee ilmaa siilen läpi. Kuten jo aiemmin tuli mainittua, on 8800GT:n alkuperäinen jäähy yhteen korttipaikkaan menevä, joten tämän kahden korttipaikan ratkaisun on olisi syytä suoriutua tehtävästään hyvin. Kuvassa näkyy myös, että etupuolellakin on erillinen levy jäähdyttämässä muistipiirejä. Nämä levyt on ruuvattu toisiinsa kiinni, joten niitä voi todennäköisesti käyttää muidenkin coolerien kanssa.

Takaa GT näyttää täysin GTS:ltä, paitsi että taustalevy ei ole musta ja liittimet ovat teemaan sopivasti punaisia. Vaikka cooleri ei puhallakaan kuumaa ilmaa ulos kotelosta, on takalevy silti rei'itetty.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 8 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
