|
|
Ulkoisesti

DFI Infinity 875
Pidän Infinity 875:n ulkonäöstä. Piirilevy ja valko/sini/mustat liittimet ovat varsin näyttävä yhdistelmä. Toisin kuin monilla muilla valmistajilla, DFI:llä ei ole tiettyä piirilevyn väriä tai muita erikoisominaisuuksia kuten kullattuja liittimiä, joista valmistajan emolevyt olisi helppo erottaa. Infinity-sarja on punainen, LANParty-sarjan emolevyt ovat mustia ja niin edelleen. Joidenkin mielestä tämä on tietysti huono asia ja DFI:n tulisi tehdä kaikkien emolevyjensä ulkoasuista yhtenäisemmän. Minun mielestäni eri värien käyttäminen eri emolevysarjoissa on taas hyvä ratkaisu ja tietyn tyyppinen emolevy tunnistuu näin helposti.
DFI on onnistunut tällä kertaa mainiosti piirilevyn suunnittelussa. Olen yrittänyt löytää emolevyn piiriensijoittelusta heikosti suunniteltuja kohtia, mutta niitä ei yksinkertaisesti löydy. Piirien sijoittelu on ehdottomasti yksi parhaista P4-emolevyjen lukuisassa joukossa. Yleensä AGP- ja muistipaikkojen välissä on liian vähän tilaa, virransyöttö on häiritsevässä kohdassa tai jotain muuta vastaavaa. Infinity 875:ssa ei tälläisiä ongelmia ole. Katsotaan nyt kuitenkin mikä tekee emolevyn komponenttisijoittelusta niin erinomaisen.

Liittimet

Liittimet
Emolevyn alaosaan on sijoitettu RAID-ohjaimen IDE-liittimet ja levykeaseman liitin. Myöskin kaksi SATA-liitintä sekä CMOS:n tyhjennysjumpperi löytyvät kätevästi. Liittimet ovat sekä nätisti sijoiteltu että helposti käytettäviä.

Siili
Passiivinen jäähdytyssiili piirisarjalla on hyvä asia. Kahdesta kohtaa kiinni oleva kiinnitysmekanismi ei ole aivan yhtä tukeva kuin neljän pisteen kiinnitys, mutta vaikuttaa tarpeeksi jäykältä. Myöskin prosessorikannan ja AGP-paikan välissä on tilaa kohtuullisesti. Joskin on mahdollista, että isoimmat jäähdytyssiilet ei eivät yksinkertaisesti mahdu paikoilleen, ne kun näyttävät kasvavan joka päivä yhä vain suuremmiksi (mitähän ne oikein niille syöttävät?).

EZ touch
EZ touch -kytkimet ovat todella kätevät. Erityisesti kun konetta käytetään ilman koteloa, on kytkimistä todella suuri apu. Läheltä löytyvät paikat myös HDD- ja virtaledeille sekä normaaleille virta- ja reset-kytkimille. Valitettavasti liittimet eivät ole värikoodattuja, kuten esimerkiksi Gigabyten ja Epoxin uusimmissa emolevyissä.
Virransyöttö

Virransyöttö
Kolmivaiheinen virransyöttö on rakennettu ISL6556B-piiriä apuna käyttäen. Kondensaattoreiden virkaa hoitaa yhdeksän 6,3 V 2200 uF M- ja neljä 16 V 1500 uF KGZ -kondensaattoria. Heikkolaatuiset kondensaattorit ovat olleet monien valmistajien ongelma viime vuosina, joten luotan siihen, että DFI on valinnut korkealaatuiset ja kapasitanssiltaan riittävät kondensaattorit välttääkseen ongelmat.
ATX- ja 12V-virtaliittimet ovat hyvillä paikoilla. Erityisesti mieltäni lämmittää se, että virransyöttö on rakennettu aivan emolevyn yläreunaan ja tästä johtuen myös 12V-virtaliitin on nyt hyvässä paikassa.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
