|
|
Ominaisuudet:
IDE- ja SATA- ohjaimet

ICH5R & HPT 372N
DFI Infinity 875 tarjoaa sekä Intel ICH5R:n molemmat IDE- ja SATA-portit että Highpointin valmistaman 372N RAID:n kaksi IDE-porttia. ICH5R:n SATA-ohjain tukee RAID-tasoja 0 ja 1, kun taas HPT372N tukee edellä mainittujen lisäksi vielä RAID 1.5:sta. Käytännössä emolevyyn voi liittää yhteensä kahdeksan IDE-laitetta ja kaksi SATA-laitetta.
Testasin IDE-ohjaimet IBM 80GB 120GXP -kiintolevyllä ja SATA-ohjaimen Seagate Barracuda 7200.7:lla. Seuraavassa kaaviossa ovat keskimääräinen lukunopeus sekä prosessorin tehonkulutus HDTach 2.7 -ohjelmalla mitattuna.
HDTach 2.7
| keskimäärinen lukunopeus | Prosessoritehon kulutus | |
| DFI Infinity 875 ICH5R SATA | 46.2 MB/s | 2.7 % |
| DFI Infinity 875 HighPoint 372N | 39.4 MB/s | 2,3 % |
| DFI Infinity 875 ICH5R PATA | 39.1 MB/s | 3 % |
Vertailua muihin ohjaimiin ei ole vielä, koska tämä on ensimmäinen emolevy, jonka testasin HDTach 2.7:lla. Kaikki näyttää olevan kuitenkin kunnossa: prosessoritehon kulutus on hyvin pientä ja lukunopeudessakaan ei ole moittimista. Vertailun vuoksi sanottakoon, että Asus A7N8X MCP-T:llä prosessoritehon kulutus oli lähes 25 %, mikä on normaalia nForce2-piirisarjaa käyttävälle emolevylle, mutta melkoisen paljon verrattuna esimerkiksi ICH5R:ään.
Ohjaimissa ei ole moittimista, mutta myöhempää käyttöä ajatellen muutama ylimääräinen SATA-portti olisi ollut ehkä paikallaan.
Ääni

C-Media CMI9739A
Intel 82801EB ja C-Media CMI9739A -combo äänijärjestelmän ytimenä ei ole ehkä se paras, mutta kaikesta huolimatta varsin kykenevä. Varsinkin analogisten ulostulojen äänenlaadussa on moittimista ja pelailuunkin parempia yhdistelmiä löytyy. Kokeilin tällä kertaa myös systeemin digitaalista ulostuloa ja yllätyksekseni se vaikutti erittäin hyvälle.
RightMark Audio Analyzer 5.1 Analoginen
| General performance | Merkintöjä | |
| Terratec SoundSystem DMX 6Fire 2496 (äänikortti) | Excellent | Erittäin hyvät analogiset ulostulot |
| Philips Acoustic Edge (äänikortti) | Good | Äänikorttien aatelia digitaalista ulostuloa käytettäessä |
| CMI9739A (integrated DFI KT400A) | Average | Kuullostaa paremmalle kuin olettaisi |
| CMI9739A (Integroitu Epox PDA2+/DFI Infinity 875) | Average | Kuullostaa huonommalle kuin olettaisi |
| Soundmax AD1985 (integroitu) | Good | Ehkäpä äänenlaadultaan paras integroitu äänilähde |
| VIA Envy24PT (integroitu) | Good | Loistavilla ominaisuuksilla varustettu äänipiiri |
Ajoin testit käyttäen kunkin äänikortin anologisia ulos- ja sisääntuloja (16-bit 44KHz).
RightMark Audio Analyzer 5.1 Digitaalinen
| General performance | Merkintöjä | |
| CMI9739A (integroitu DFI Infinity 875) | Excellent | Digitaalinen ulostulo on mainio, mutta sisääntulossa olisi parantamisen varaa |
| Philips Acoustic Edge (äänikortti) | Excellent | Referenssi |
Ajoin testit käyttäen kunkin äänikortin digitaalista ulostuloa ja Philips Acoustic Edgen digitaalista sisääntuloa (16-bit 48KHz).
Digitaalinen S/PDIF-anto antaa reilusti paremman tuloksen kuin analoginen. Äänenlaadullisesti digitaalinen ulostulo on C-median tapauksessa täysin ylivoimainen analogiseen verrattuna. Ongelmaksi muodostunee, että 5.1-ominaisuuksien käyttäminen digitaalisena on mahdotonta ja mikäli niitä todella tarvitsee, suosittelen erillisen äänikortin hankkimista.
Verkko

Intel 82547EI
Intelin gigabitin full-duplex 82547EI ET -verkko-ohjain on ehdottomasti markkinoiden nopein ja kehittynein verkkopiiri. Kalliista hinnasta johtuen useat valmistajat kuitenkin käyttävät mieluummin 3Comin tai Realtekin ratkaisuja. 82547EI käyttää i875P-piirisarjan yhteydessä esiteltyä CSA-väylää, joten vaikka verkkopiiri sylkisikin maailmalle jatkuvasti letkun täydeltä bittiä, PCI-väylä ei tästä tukkiudu.
| Siirtonopeus | Prosessoritehon kulutus | |
| Nvidia MCP 10/100 (AMD) | 9692kB/sec | 10-20% |
| RTL8101L 10/100 (AMD) | 9692kB/sec | 30-40 % |
| VIA VT6103 10/100 (AMD) | 9692kB/sec | 20-30 % |
| 3Com 3C940 10/100/1000 (P4) | 9692kB/sec | 4-10 % |
| BroadCom BCM5705 10/100/1000 (P4) | 9692kB/sec | 4-10 % |
| Intel 82547EI ET LAN (CSA)(P4) | 9692 kB/sec | 2-15 % |
Maksimi siirtonopeuden testasin SiSoft Sandra 2003:lla ja prosessorikuormituksen havainnoin silmämääräisesti Windows Task Managerista koneen siirtäessä suurta tiedostoa koneelta koneelle. Siirtonopeuden rajoittaa samaan arvoon vastassa oleva kone.
100 Mbps -verkossa verkkokorttien välillä ei ole juurikaan eroja. Nopeus sekä prosessoritehon kulutus kaikissa P4-systeemeissä on hyvin lähellä toisiaan.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
