|
|
Integroitu näytönohjain

Osoittaaksemme integroidun HD4290-näytönohjaimen tehon, ajoimme X3: Terran Conflict testin vielä kertaalleen. Verrokkina toimii HD5450-näytönohjain, joka on tällä hetkellä hitain malli ATI:n 5-sarjan piiriperheestä.
Vaikka verrokki onkin verrattain hidas, jää HD4290 tästäkin melkoisen kauas. Integroitu näytönohjain ajaa siis asiansa 2D-käytössä mutta pelaamiseen se on toivottaman hidas.
Yhteenveto
Testiemme perusteella 890GX-piirisarjan suorituskyky on täysin samalla tasolla edellisen sukupolven 790FX:n kanssa. Molemmat 890GX-sarjaiset emot suoriutuivat testeistä käytännössä identtisesti, joten suorituskyvyn puolesta on vaikea tehdä valintaa levyjen välillä. Eroa sensijaan syntyy muualta, suurimpana erona mainittakoon korttipaikat, joiden osalta valmistajat ovat lähteneet täysin eri teille. Siinä missä Gigabyte on panostanut uudempiin PCI-e x1-liittimiin, tarjoilee Asrock peräti kolme perinteistä PCI-paikkaa. Muina eroavaisuuksina ovat Asrockin e-SATA, sekä virta- ja resetnapit. Toisaalta siitä puuttuu IDE- ja FDD-liittimet, joita jotkut käyttäjät voivat edelleen vaatia. Näiden pienten eroavaisuuksien vuoksi uutta emolevyä etsiessä kannattaa olla todella tarkkana, mutta kaikenkaikkiaan 890GX-piirisarjainen emo on varma ostos, joka tukee kaikkia uusia liitäntöjä ja tarjoaa kaikenkaikkiaan suorituskykyisen alustan. |
|
Lisätietoja![]()
|
Aiheeseen liittyviä artikkeleja Metkussa
|
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | |








Content in english!
Sisältö suomeksi!
