|
|
Gainward HD4850 Golden Sample
Pakkaus


Gainwardin bundle vastaa melko pitkälti muista korteista tuttua linjaa. Ajuri CD:n, DVI->VGA- ja virta-adapterin lisäksi mukana tulee lyhyt ohjevihkonen. Valitettavasti Gainward on jostain syystä jättänyt DVI->HDMI-adapterin pois pakkauksesta.
Tekniset tiedot
Barcode: 471846200-9559 GPU: ATI HD4850 GPU Clockspeed: 700 MHz Memory: 512MB DDR3, 0.8ns Memory Clockspeed: 1100 (DDR2200+)MHz Bandwidth: 112 GB/s Ramdac: 400 MHz Bus: PCI-Express Cooling: 2-Slot Fan Video-Features: HD-Output Connectivity: DVI-I + DVI-I |


Tässä näemme miten kortin etupuolta peittää koko kortin kokoinen "muovisuoja". Aivan kuten Palitin kortin tavoin, Gainwardin kortti on hieman referenssi-korttia lyhyempi. Jos ollaan tarkkoja, molemmat kortit ovat saman valmistajan valmistamia ja ainoat erot korttien välillä ovat niiden BIOS:t ja muoviosat. Tai siis ainakin näin asioiden kuuluisi olla. Tämän kortin speksatut nopeudet ovat 700 MHz:iä corelle ja 2200 MHz muisteilla. Minulle toimitetussa kortissa oli jostain syystä alunperin täsmälleen samat kellotaajuudet kuin Palitin kortissa. Nähtävästi kortille oli jostain syystä fläshätty väärä BIOS. Saatuani oikean BIOS:n fläshättyä kortille, pääsimme takaisin itse asiaan, kortin toimiessa oikeilla taajuuksilla.

Aivan kuten Palitin kortissa, massiivinen siili jäähdyttää vain itse grafiikka-piiriä. Muistien ja virransyötön pitää vain pärjätä ilmavirran tuoman jäähdytyksen avulla.
Ylikellotus
Palitin kortin tavoin, odotukset olivat korkealla tämän kortin kellottamisen suhteen. Tämän kortin core kelloittui aina 740 MHz:n saakka ja muistit 1150 MHz:n.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
