|
|
Testaaminen
Kaikki testit ajettiin samalla kokoonpanolla. Prosessori ylikellotettiin 4.05 GHz:n jotta voimme olla varmempia siitä, että prosessori ei muodostu pullonkaulaksi testien yhteydessä. Näytönohjaimia kellotettiin puolestaan AMD GPU Clock Toolilla, koska Catalyst Control Centerin Overdrive-toiminto ei sallinut tarpeeksi korkeita kellotaajuuksia. On muistettavat, että meidän saamiamme tuloksia ei voi suoraan vertailla muihin kokoonpanoihin ja saavutetut ylikellotukset riippuvat suuresti korteista.
Kokoonpano:
- Suoritin: Intel Core 2 E8500 (9 x 450 MHz)
- Emolevy: Foxconn Black Ops (Intel X48)
- Muistit: Patriot 1800LLK (1800 MHz 7-7-7-20)
- Näytönohjain: Testataan....
- Äänet: Integroitu HD Audio
- Kiintolevy: Western Digital 200 GB
- Virtalähde: Xigmatek NRP-HC1201
- Kotelo: Foxconn Black Ops -testipenkki
- Jäähdytys: Corsair Nautilus
Ohjelmisto:
- Käyttöjärjestelmä: Windows Vista Ultimate x64 SP1
- Ajurit: Catalyst 8.9, GeForce Versio 178.4
3DMark06

Korttien toimiessa vakionopeuksilla, voiton tässä testissä vie vähemmän yllättäen Gainward. Sapphiren kortti seuraa perässä ollen toinen, korkeiden muistien taajuuksiensa avustuksella. Gigabyte jää Sapphiresta n. 350 pistettä ja Palit pysyy melko hyvin menossa mukana. Kun HD4850-kortteja verrataan vanhempaan 8800GTX:n, on hienoa nähdä, että kaikki testattavat kortit onnistuvat voittamaan sen. HD4850:n isoveli, HD4870 puolestaan jättää muut taakseen suurella erolla.
Ylikelloilla korttien erot käytännössä katoavat, vaikka Sapphiren kortti ei toiminutkaan yhtä korkealla taajuudella kuin muut. Tästä huolimatta Sapphire onnistuu valloittamaan HD4850-korttien kärkipaikan pienellä erolla. Kortit pääsevät ylikellottamisen avulla jo melkein HD4870:n lukemille saakka.
3DMark Vantage
3DMark on tietokoneille tarkoitettu, Futuremarkin suunnittelema benchmark-sarja, joka on kehitetty selvittämään näytönohjaimien DirectX-suorituskykyä. 3DMark -tuotteiden sarjassa ovat 3DMark99, 3DMark99 MAX, 3DMark 2000, 3DMark 2001, 3DMark2001 SE, 3DMark03, 3DMark05, 3DMark06 ja 3DMark Vantage. Jokainen uusi 3DMark -versio käyttää uusinta 3D-teknologiaa tuottaakseen objektiivisen ja tulevaisuuteen katsovan tuloksen laitteiston suorituskyvystä.

Siirrytäessä uudempaan 3DMark Vantageen, voimme todeta tulosten säilyneen kokolailla 3DMark06:sta vastaavina. Gainward johtaa selvästi vakiokelloilla ja ylikellotettuina erot kutistuvat jälleen olemattomiin. Kaikkien korttien tulokset tosin paranevat n. 500 pisteellä kellotuksen yhteydessä.
Vanhan kunnon 8800GTX:n tulokset paranevat hurjasti Vantagessa Physx-tuen ollessa päällä ajureista. Tällöin CPU-scoret nousevat aivan eri lukemille. Tästä huolimatta 8800GTX ei onnistu voittamaan Gainwardia, Gigabyte taikka Sapphirea. Kun Physx-tuki on kytketty ajureista pois päältä, 8800GTX:n tulokset putoavat n. 1000 pisteellä, jääden täten kauas taakse.
Jälleen kerran HD4870 menee omia menojaan.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
