MetkuMods



Lian-Li Tyr PC-X2000

Alumiininen peli- ja HTPC-kotelo
 
Kirjoittaja: Jouni 'Jipa' Vasama
Julkaistu: 23.09.2008
Valmistaja: Lian-Li
Tuoteryhmä: Laitekotelo
In English In English
Suomeksi Suomeksi

Ulkoiset piirteet jatkuu...

 

Lian-li Tyr PC-X2000
 

Etulevy pysyy kiinni neljällä muovinastalla ja irtoaa helposti vetämällä. Joidenkin silmään saattoi pistää äskeisen lauseen "muovi", mutta Lian-Li perustelee materiaalivalintaa sillä, että metalli-metalli-kontakti olisi melun ja tärinöiden kannalta huonoin vaihtoehto ja muovin käyttö oli tietoinen valinta.

Etulevyn irroittaminen paljastaa valtavan pölynsuodattimen ja kolme 140 mm tuuletinta, jotka imevät ilmaa koteloon. Aivan näiden tuulettimien yläpuolella on tuuletinsäätimen säätökytkin. Säädin on kolminopeuksista mallia (800-980-1200 RPM) ja muistuttaa läheisesti Antecin Tri-Coolien säätimiä. Vaikka säädin onkin lähinnä tarkoitettu säädettäväksi vain kertaalleen ja sitten unohdettavaksi, on silti outoa että säädin on piilotettu etulevyn ja suodattimen taakse. Miksei samaa namiskaa voisi sijoittaa näkymättömiin vaikka etulevyn alareunaan tai kotelon taakse?

Sisätilojen ratkaisut

 

Lian-li Tyr PC-X2000
 

Kotelon sisäinen design on kokolailla uniikki. Tila on jaettu kolmeen osaan enemmän tai vähemmän umpinaisilla väliseinillä, joten osastojen välinen ilmanvaihto on vähäistä. Yksi osasto on varattu virtalähteelle ja DVD-asemille, yksi emolevylle ja viimeinen kiintolevyille. Ylimmässä osassa ei ole erillisiä tuulettimia vaan sen ilmanvaihto on laskettu virtalähteen harteille. Tilaa on normaalisti 22 cm pitkille virtalähteille, mutta myös pidempien powerien asentaminen onnistuu tilaamalla Lian-Liltä erikseen myytävä virtalähdekehikko, jolla poweri tulee osittain kotelon ulkopuolelle. Asemakehikon lisäksi yläosaan jää vielä tarpeeksi tilaa ylimääräisille virtakaapeleille.

Keskimmäinen osasto on emolevyä varten ja siinä on myös suurin osa kotelon tuulettimista. Kaksi ylintä etulevyn tuuletinta on täysin tätä osiota varten, mutta myös alin puhaltaa osan ilmastaan emolevylle. Myös takalevyn 140 mm puhallin on tässä osassa koteloa, joten jäähdytyksen luulisi riittävän uusimmallekkin raudalle. E-ATX ja CEB-tuen vuoksi emolevylle on varattu reilusti tilaa ja samalla myös pisimmille näytönohjaimille on varmasti tarpeeksi tilaa. Näytönohjaimia ja muita pitkiä kortteja silmälläpitäen kotelossa on myös erillinen korttituki, jolla voi halutessaan vähentää korttien vääntyilyä ja pitää ne tukevasti paikallaan.

Alin osasto on varattu pelkästään kiintolevyille. Tämän osaston viilentämisestä vastaa kaksi takalevyn 80 mm tuuletinta ja osin myös etulevyn alin 140 mm tuuletin. Tutustumme vielä tuonnempana tarkemmin kiintolevyjen asentamiseen.

 

Lian-li Tyr PC-X2000
 

PC-X2000:ssa on myös irroitettava emolevykelkka, joka pysyy paikallaan kahdella kotelon takana olevalla sormiruuvilla. Pohjalla näkyy kaksi identtistä S-ATA -takalevyä, joissa molemmissa on kolme normaalia S-ATA -liitintä ja yksi johdon jatkeena oleva molex-virtaliitin.

 

Lian-li Tyr PC-X2000
 

Sivupaneelit on tehty kaksi milliä paksusta alumiinista ja niiden reunoja kiertää rakennetta tukevat kiskot. Levyyn on myös liimattu ohut kerros äänenvaimennusmattoa, joka osaltaan auttaa vaimentamaan korkeataajuista melua. Molemmissa kyljissä on myös identtiset reiät optisille asemille ja myös harvemmin käytetty oikea kylki pysyy kiinni aiemmin mainostetulla kätevällä mekanismilla.

 

Lian-li Tyr PC-X2000
 

PC-X2000:ssa on tilaa kuudelle kiintolevylle. Asemapaikkojen perällä on kiinteästi asennettu S-ATA -takalevy, jossa data- ja virtaliittimet ovat oikealla paikalla standardi S-ATA -kiintolevyille. Itse levyt liu'utetaan paikoilleen alumiinikehikoissa. Datakaapelit pitää vielä normaalisti reitittää takalevyltä emolevyn liittimiin, mutta koska molemmat levyt vaativat vain yhden virtaliittimen, vähenee kaapelisotku kotelon alaosassa.




Sivut:   1 2 3 4 5 



 
  Content in english!
  Sisältö suomeksi!


 Google





 .:Back to top Bandwidth by Mpoli

Copyright © Metku.net, All Rights Reserved.
All content and graphics in MetkuMods are sole property of Jani Pönkkö and may not be reproduced or copied in any manner without written permission from him.
All brand names, trademarks and copyrights are the property of their respective owners.Privacy Policy