|
|
Lämmöt

Phantom 410 suoriutui hyvin lämpötesteissä, pitäen kaikkien komponenttien lämmöt maltillisissa lukemissa tuuletinsäätimen molemmilla ääriasennoilla. Suorittimen lämpötilat olivat lähes identtiset Switch 810-mallin kanssa ja näytönohjaimen lämpötila oli, tuulettimen pyöriessä 40% nopeudella (2500 RPM), 87- tai 89 C kotelotuulettimista riippuen.
Kun vielä pidetään mielessä jäähdytyksen laajennettavuus, voi Phantom 410:stä tehdä todella tehokkaan ilmajäähdytteisen kotelon. Toinen tuuletin etulevyssä laskisi varmasti entisestään kiintolevyn lämpötilaa ja kylkeen asennettu puhallin puolestaan vaikuttaisi näytönohjaimen lämpöön. Sisäänrakennetun tuuletinsäätimen ansiosta koneen saisi halutessaan myös hiljaiseksi, mutta tuulettimia lisätessä pölysuodattimien puute kävisi vielä suuremmaksi ongelmaksi.
Melu

Kotelon mukana toimitetaan kaksi 120- ja yksi 140 mm tuuletin, joista jälkimmäisessä on siniset ledit. Täydellä nopeudella nämä siirtävät huomattavan määrän ilmaa ja myös pitävät selvästi kuultavaa huminaa. Ilmavirran suhinaa lukuunottamatta ylimääräisiä rutinoita tai resonansseja ei kuitenkaan kuulu ja tuuletinsäätimen ala-asennolla kotelo onkin mukavan hiljainen. Kaikkien tuuletusreikiensä kanssa Phantom 410 ei toki ole hiljaisen koneen rakentajan ensimmäinen kotelovaihtoehto, mutta lämpötilat huomioiden se ei myöskään ole kohtuuttoman äänekäs.
Yhteenveto
Alkuperäinen Phantom keräsi paljon kiitoksia arvosteluissa, joten oli NZXT:ltä looginen veto tehdä samoihin ominaisuuksiin ja tyyliin perustuva pienempi malli. Uutukainen onkin perinyt paljon isoveljeltään; persoonallinen muotoilu ja tuki pisimmillekin näytönohjaimille tekevät siitä monelle houkuttelevan vaihtoehdon. Phantom 410:n suurin miinus on pölysuodattimien puute. Kotelossa on jo vakionakin kolme tuuletinta ja halutessaan tuulettimien lukumäärän voi kasvattaa kuuteen, ilmaa siirtyy ja pölyä kertyy väistämättä. Toinen miinus tulee ahtaista sisätiloista. Runkoon kyllä mahtuu asentamaan kaiken tarpeellisen, mutta ulkomitat huomioiden se on silti yllättävän ahdas. Muovipanelit myös tuntuvat vähän halvoilta jos niitä kokeilee, vaikka normaalikäytössä ylimääräisiä räminöitä ei syntynytkään. Artikkelin kirjoitushetkellä NZXT Phantom 410:n listahinta on noin 100 euroa.
|
|
Lisätietoja![]() |
Aiheeseen liittyviä artikkeleja Metkussa
|







Content in english!
Sisältö suomeksi!
