MetkuMods



Tritton PC510HDA 5.1 Headset

Analoginen headset pelaajille 5.1-äänillä

Kirjoittaja: Jouni 'Jipa' Vasama
Julkaistu: 06.07.2011
Valmistaja: Tritton
Tuoteryhmä: Äänentoisto
In English In English
Suomeksi Suomeksi
 

Käytössä

 

Tritton PC510HDA 5.1 Headset - Analoginen headset pelaajille 5.1-äänillä
 

Analogisena headsettinä käyttöönotto tarkoittaa pelkkää plugien tökkäämistä oikeisiin äänikortin liittimiin. Kuuntelukokemukset jaettiin erikseen musiikki- ja pelihavaintoihin, sillä kyseessä on selvästi pelaajille suunnattu headset, mutta toisaalta musiikki antaa paremman kuvan äänenlaadusta.

Heti kärkeen on pakko myöntää että olen aina suhtautunut aika skeptisesti surround-kuulokkeisiin, sillä mielestäni stereokuulokkeillakin on voinut paikantaa äänet aivan riittävän helposti. Niinikään täytyy kuitenkin myöntää, että PC 510 HDA osoittautui iloiseksi yllätykseksi ja pelien äänet saivat lisää syvyyttä, kunhan kanavien tasapainot sai ensin säädettyä sopiviksi. Jotkut äänet, kuten BF:BC2:n helikopterit, kuitenkin korostuivat luonnottomasti, joka antoi jo pelatessa olettaa ettei kuulokkeiden taajuusvaste ole järin tasainen. Tästä huolimatta pelikäytössä headset osoittautui todella hyväksi.

Jos kuitenkin olet kuten minä ja pelaamisen lisäksi kuuntelet koneella paljon musiikkia, eivät kokemukset jää aivan yhtä ruusuisiksi. Kuulokkeiden äänenlaatu ei yksinkertaisesti ole yhtä korkealla tasolla kuin toivoin, vaan sitä vaivaa sama tukkoisuus kuin joitakin aiemmin testaamiamme luureja. Pelatessa ongelmaa ei huomaa, sillä efektit kuulostavat joka tapauksessa hyviltä, mutta etenkin musiikkia ja etenkin naislaulajia kuunnellessa tukkoisuus alkoi nopeasti kyllästyttää.



Yhteenveto


PLUSSAT 
  • Mukavat käyttää
  • Surround-efekti

    MIINUKSET 
  • Äänenlaatu (musiikilla)
  • Pienet volumesäätimet
  • Award
    Hopeaa!


    Tritton PC 510 HDA osoittautui todella vaikeaksi tapaukseksi pisteyttää, mutta aloitetaan yhteenveto fyysisistä yksityiskohdista. Muovisesta rakenteestaan huolimatta headset on todella tukevan oloinen ja myös mukava käyttää. Säätimessä olisi hieman parannettavaa, mutta kun erillisten kanavien väliseen balanssiin tarvii harvemmin kajota, ei tämäkään ole iso miinus.

    Tritton on pääasiassa tunnettu pelaajille suunnatuista tuotteistaan, eikä tämä headset eroa tuosta linjasta, sillä kaikki sen ominaisuudet on selvästi suunnattu pelaajille ja surround-äänentoistoon. 5.1-äänet kuulostavat uskottavilta ja muhkeilta, mutta valitettavasti musiikkia kuunnellessa hyvä ensivaikutelma lässähtää hyvin pian. Ääni ei yksinkertaisesti ole läheskään yhtä kirkas ja neutraali kuin esimerkiksi Corsaireissa.

    Loppusanoina PC 510 HDA siis on hyvä ostos jos kaipaat headsettiä pelkkään pelaamiseen, mutta jos tarkoituksesi on kuunnella samoilla kuulokkeilla myös musiikkia, kannattanee harkita myös muita vaihtoehtoja.









    Lisätietoja

    Tritton

    Aiheeseen liittyviä artikkeleja Metkussa



    Gaming Headsets
    Arctic vs Razer

    Blue Yeti

    Corsair HS1A Gaming Headset
    Näytä kaikki arvostelut tästä kategoriasta.


     

    Sivut:   1 2 3 4 


    
     
      Content in english!
      Sisältö suomeksi!

    
     Google





     .:Back to top Bandwidth by Mpoli

    Copyright © Metku.net, All Rights Reserved.
    All content and graphics in MetkuMods are sole property of Jani Pönkkö and may not be reproduced or copied in any manner without written permission from him.
    All brand names, trademarks and copyrights are the property of their respective owners.Privacy Policy