|
|
Radeon HD68xx -sarja

Uuden malliston myötä myös näyttöliitännät uusiutuvat. Tällä kertaa mukaan on mahdutettu kaksi DVI-liitintä, joista toisesta saa ulos myös analogista signaalia. Näiden lisäksi takalevyssä on yksi HDMI-liitin ja kaksi mini-Display porttia. Sopivia adaptereita käyttämällä näytönohjaimiin saa kiinni jopa kuuden näytön Eyefinity-kokonaisuuden.

Korttien toisesta päästä löytyy virtaliittimet. HD6850:n tehonkulutus on 19/151 wattia ja siinä on vain yksi kuusipinninen lisävirtaliitin. HD6870:n speksattu TDP on 19/151 W ja siinä on kaksi kuusipinnistä virtaliitintä. HD5-sarja toi mukanaan valtavia parannuksia energiatehokkuuteen ja vaikka ero 5- ja 6-sarjojen välillä ei olekaan yhtä suuri, lupaa AMD silti jälleen jonkin verran parannusta tehonkulutukseen.

Kokovertailussa uudet kortit ovat samaa luokkaa HD5-sarjan korttien kanssa. HD6870 on aavistuksen lyhyempi kuin HIS HD5870 ja HD6850 puolestaan vähän lyhyempi kuin referenssilayouttiin perustuva HD5850. Mitään erityisen tilavaa koteloa ei siis tarvita.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 7 8 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
