|
|
Ylikellotus

IceQ X Turbo X voi nimenä kuulostaa siltä kuin joku olisi vain pitänyt "HD6870"-nimeä liian lyhyenä, mutta nimeämisessä on oma logiikkansa. IceQ X-nimeä kantavat kaikki näytönohjaimet joissa on kyseinen cooleri, "Turbo" kertoo kortin olevan ylikellotettu ja "Turbo X" sen toimivan vielä korkeammilla kellotaajuuksilla. Turbo X-nimeä kantava HD6870 on kellotettu melko vaikuttaville 975 MHz / 1150 MHz taajuuksille, kun vakiot ovat 900 MHz corella ja 1050 MHz muisteilla. Samalla Turbo X:n vakiokellotaajuudet ovat korkeammat kuin joille onnistuimme edellisessä arvostelussa kellottamaan vakiokortin.
Korkeista vakiotaajuuksista huolimatta koitimme toki nostaa kellotaajuuksia entisestään, mutta vaikka jotkin testit toimivatkin 1040/1200 MHz taajuuksilla, olivat samat asetukset epävakaita muissa testeissä. Lopulta vakaiksi osoittautuneet kellotaajuudet olivat niin alhaiset ettei käytännön eroa vakioihin syntynyt. Ilmeisesti HD6870:n rajat ovat jo niin lähellä ettei varaa lisäkellotuksille juuri ole jäänyt.
Testit
- Suoritin: Intel i7 870 (@4022 MHz)
- Emolevy: MSI P55-GD80
- Muistit: G.Skill Ripjaws 2*2 GB DDR3 2000 CL9
- Kiintolevy: Seagate 7200.10 250 GB
- Virtalähde: Xigmatek NRP-HC1201
- Kotelo: Avoin testipenkki
Suorituskykytesteissä käytimme samaa kokoonpanoa kuin tähänkin asti. Edellisissä Barts-arvosteluissa ei verrokkeina ole valitettavasti ollut Nvidian viimeisimpiä kortteja, mutta nyt tilanteeseen on tullut muutos, sillä työstämme parhaillaan myös GTX 560 Ti-arvostelua. Tämän lisäksi testit on saatu ajettua myös HD6950:llä, joka on AMD:n mallistossa pykälä HD6870:n yläpuolella.
3DMark Vantage

Aloitimme suorituskykytestit Vantagen Performance-presetillä ja on välittömästi selvää että korkeat kellotaajuudet tekevät Turbo X:stä selvästi vakiokorttia nopeamman. Eroa syntyy ensimmäisessä testissä 5% Turbo X:n hyväksi ja rako GTX 560 Ti:hin jää todella pieneksi.

Raskaammassa High-testissä ero korttien välillä pysyy noin kuudessa prosentissa. Edellisen malliston huippumalli HD5870 pärjää synteettisissä 3dmarkeissa edelleen todella hyvin.
| | Sivut: 1 2 3 4 5 6 | |


Content in english!
Sisältö suomeksi!
